Alergie i podrażnienia oczu – jak sobie z nimi radzić?
Nie wszystkie reakcje alergiczne są tak samo mocne i nie wszystkie wymagają stosowania silnych leków. Niekiedy jedynym objawem alergii jest delikatna wysypka, innym razem konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, gdyż istnieje realne ryzyko zagrożenia życia. W dzisiejszym artykule będzie o powszechnych objawach alergii, takich jak katar oraz łzawienie i podrażnienia oczu.
Jak objawia się alergia?
Podejrzenia, że jesteśmy na coś uczuleni pojawiają się najczęściej wtedy, gdy nagle zaczynamy kichać a na naszym ciele pojawia się wysypka. Reakcję alergiczną może wywołać wiele rzeczy – kurz i roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, składnik kosmetyku, pożywienie. Niekiedy osoba uczulona potrafi dokładnie powiedzieć, co wywołało niepożądaną reakcję, ale znacznie częściej konieczne jest wykonanie specjalnych testów. Kiedy już wiemy, co wywołuje reakcję alergiczną, możemy wyeliminować z najbliższego otoczenia alergeny. Niestety nie zawsze jest to możliwe. O ile jesteśmy w stanie zrezygnować z czekolady czy truskawek, o tyle na pylenie roślin nie mamy żadnego wpływu. W ten oto sposób rok rocznie borykamy się z uciążliwymi objawami alergii.
Do najczęstszych objawów alergii należą nieżyt nosa, czyli po prostu katar. Wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, a niekiedy towarzyszy temu uczucie zatkanego nosa. Bardzo często pojawia się również świąd i kichanie. Kolejnym popularnym objawem jest atopowe zapalenie spojówek. Oczy stają się czerwone, powieki obrzęknięte, towarzyszy temu świąd i łzawienie. Częstym objawem alergii jest również kaszel.
Podrażnienia oczu – częsty objaw alergii
Podrażnienia oczu są jednym z charakterystycznych objawów reakcji alergicznej. Problem niwelują leki doustne, które mają łagodzić wszystkie objawy alergii. Zażywanie tego rodzaju preparatów zazwyczaj jest konsultowane z lekarzem, który wystawia receptę. W asortymencie aptek znajdują się jednak także leki bez recepty. Zazwyczaj są to tabletki, syropy albo preparaty wziewne.
Inną grupę leków stanowią te stosowane zewnętrznie, miejscowo. Należą do nich preparaty łagodzące podrażnienia oczu, a więc przede wszystkim krople do oczu, maści i żele. Preparaty te sprawdzają się dobrze w leczeniu stanów, którym towarzyszą podrażnienia oczu, obrzęk oraz przekrwienie spojówek oraz łzawienie. Produkty te łagodzą ból, niwelują świąd i pieczenie wywołane przez alergię lub czynniki środowiskowe. Ich aplikacja jest banalnie prosta, a komfort gwarantowany.