Czym jest i jak leczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm nie jest nabytą chorobą oczu, a wadą wzroku. Wada ta cechuje się zaburzoną symetrią obrotową oka. Oko zbudowane prawidłowo ma symetryczne względem jego osi elementy optyczne. Oko osoby z astygmatyzmem nie jest zbudowane symetrycznie – ma większą szerokość niż wysokość. Soczewka i rogówka nie skupiają światła w okrągłym obszarze siatkówki, tylko w jednym z kierunków tworzą rozmyty obraz. Osoba z astygmatyzmem może widzieć nieostro (obraz jest niewyraźny, zamglony) w pewnych polach widzenia, niezależnie czy z bliska, czy z daleka. Za astygmatyzm częściej odpowiada nieregularny kształt rogówki, rzadziej nieprawidłowy kształt soczewki.
Astygmatyzm – objawy wady wzroku
Niezborność może mieć wiele objawów. Niektóre są bagatelizowane dopóty, dopóki pacjent z wadą wzroku może w miarę normalnie funkcjonować. Do najczęstszych należą bóle głowy, częste mruganie i tarcie oczu oraz przekrzywianie głowy. Pacjent z niewielkim astygmatyzmem przekrzywia głowę i często mruga, chcąc uzyskać jak najostrzejszy obraz. Tymczasem zwykle widzi obraz rozmazany. W przypadku dużego astygmatyzmu charakterystyczne jest widzenie ostro np. tylko linii poziomych lub pionowych oraz zaburzone poczucie przestrzeni. Pacjent ma wyraźne trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów.
Astygmatyzm – diagnoza
Można zdiagnozować już u małego dziecka, jeśli rodzice zaobserwują niepokojące zachowanie, czyli wspomniane przekrzywianie główki i częste mruganie. Duży, nierozpoznany astygmatyzm u dziecka może spowodować niedowidzenie jednego lub dwojga oczu. Niegdyś tę wadę wzroku wykrywano przy pomocy keratoskopu. Obecnie w tym celu wykorzystuje się wideokeratografię komputerową. Podczas badania powstaje barwna mapa rogówki i jej przekrój. Mapa cyfrowych wartości krzywizn rogówki będzie potrzebna, jeśli pacjent zdecyduje się na zabieg laserowej korekcji wady wzroku.
Astygmatyzm – leczenie
Wadę można skutecznie korygować, ale nie zawsze jest to możliwe w stu procentach. Astygmatyzm znacznie utrudnia życie i powoduje szereg dolegliwości. Wadę koryguje się przy pomocy soczewek kontaktowych bądź okularów korekcyjnych. Zwykle wykorzystuje się do tego okulary ze szkłami cylindrycznymi bądź miękkimi soczewkami torycznymi, rzadziej soczewkami twardymi. Przy niewielkim astygmatyzmie nie jest konieczne noszenie okularów podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności, a jedynie w trakcie nauki czy jazdy samochodem. Niektóre wady można też korygować laserowo.