Czułość na światło

Czułość na światło – funkcje oczu

Zmysł wzroku

Zmysł wzroku to bardzo istotny element, który sprawia, że możemy odczuwać i postrzegać otaczającą nas rzeczywistość w pełni. Zmysł wzroku jest bardzo złożony i w związku z tym jest także narażony na działanie wielu szkodliwych czynników. Zmysł wzroku może zostać uszkodzony poprzez takie czynniki jak: spędzanie długich godziny na pracy przed ekranem monitora, oglądanie filmów na ekranach smartphone (szczególnie w nocy, kiedy blask ekranu szkodzi naszym oczom w podwójny sposób), nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, a także praca w sztucznym oświetleniu czy długie czytanie przy nieodpowiednim świetle. Wszystkie te wymienione czynniki mogą mieć naprawdę bardzo negatywny wpływ na jakość naszego wzroku i sposób w jaki nasz wzrok funkcjonuje.

Aby zachować wszystkie funkcje wzroku w pełnym zdrowiu (w tym także charakterystyczną dla naszych oczu czułość na światło) warto przemyśleć jak faktycznie dbamy o nasze oczy. Warto zatem tutaj wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki.

Czułość na światło

Czułość na światło, profesjonalnie znana pod nazwą adaptacja oka to niezwykle istotna funkcja naszego wzroku. Czym jednak dokładnie jest czułość na światło i co nam daje? Oko ludzkie jest niezwykle wrażliwe na różne informacje wizualne obejmujące szeroki zakres oświetlenia. Adaptacja to mechanizm, który sprawia, że oko dostosowuje czułość na światło w zależności od faktycznych warunków oświetlenia. Mamy tutaj co najmniej dwa procesy. Są to: widzialna zmiana wielkości źrenicy i adaptacja fotochemiczna. Wielkość źrenicy zmienia się w zależności od rzeczywistych warunków oświetlenia. Co ciekawe, czas reakcji źrenicy wynosi kila dziesiątych sekundy. Reakcja fotochemiczna natomiast odnosi się do składu chemicznego obecnego w pręcikach i czopkach. Pod względem światła dochodzi do różnych reakcji fotochemicznych.

Czułość na światło to jednak nie wszystko jeśli chodzi o podstawowe funkcje oczu. Poza czułością na światło nasze oczy cechują się akomodacją (przystosowanie do widzenia na różnych dystansach), a także zbieżnością (możliwość postrzegania jednego obiektu przy pomocy obu oczu.) Mimo, że powyżej opisane terminy mogą się wydawać na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane wcale tak nie jest. Wystarczy po prostu poświęcić chwilę czasu aby samemu się przekonać, że nasze oczy mimo, że mają całkiem skomplikowaną budowę i działanie mogą służyć jako inspiracja do podejmowania wyzwań i zdobywania wiedzy na temat tego jak funkcjonuje nasz organizm. Warto zacząć się doszkalać już dziś. Przekonamy się wkrótce jak wiele będziemy z tego mieć korzyści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *