Jak powinien przebiegać prawidłowy dobór okularów?
Dobór okularów to dla niektórych błahostka, dla innych zaś ważne wydarzenie. Nie ma bowiem nic gorszego niż źle dopasowane, zsuwające się z nosa okulary, które trzeba nieustannie poprawiać. Dlatego wybierając się do salonu optycznego z zamiarem kupienia okularów, powinniśmy dokładnie przemyśleć czego oczekujemy i jakie pytania chcemy zadać pracownikom wspomnianego salonu.
Dobór okularów a wizyta u okulisty
Nowoczesne salony optyczne wykonują badania wzroku na miejscu. Specjalista przy użyciu tradycyjnych metod oraz wyspecjalizowanego sprzętu dokładnie bada wzrok i jest w stanie określić stopień występującej wady. Na tej podstawie dobierane są okulary. Jeśli klient zdecyduje się je kupić, nie płaci za badanie. Ci, którzy zdecydowanie większym zaufaniem darzą lekarzy okulistów, właśnie od nich powinni zwrócić się po receptę na okulary. Lekarz okulista nie tylko określi wadę wzroku, ale jest także w stanie zdiagnozować i leczyć choroby oczu, usuwać ciała obce, itd.
Dobór okularów po badaniu wzroku
W przypadku, gdy wzrok został zbadany i pacjent dysponuje receptą na okulary, może nastąpić dobór okularów. Poza mocą szkieł, niezwykle istotny jest rodzaj soczewek (różne rodzaje do wyboru na eyemasters.pl). Do wyboru są soczewki mineralne (szklane) i organiczne (plastikowe). Obecnie znacznie częściej klienci salonów optycznych wybierają soczewki plastikowe, gdyż są lżejsze i nietłukące. Na rynku optycznym występuje wiele rodzajów soczewek okularowych plastikowych. Należy wspomnieć choćby o soczewkach polaryzacyjnych, polecanych osobom po czterdziestym roku życia. Dzięki okularom polaryzacyjnym ich użytkownik widzi równie dobrze i ostro z bliska, jak i z daleka, dlatego nie musi nieustannie zmieniać okularów, gdy chce przeczytać artykuł w gazecie czy kierować samochodem. Soczewki plastikowe mogą być pokryte specjalną powłoką, która zmienia ich właściwości. Przykładowo, powłoka blue control polecana jest osobom spędzającym wiele godzin przed monitorem komputera, zaś powłoka antyrefleksyjna kierowcom samochodów.
Dobór okularów a kształt twarzy
Nie każda twarz wygląda dobrze w danym modelu okularów. Najwięcej szczęścia mają osoby o twarzy owalnej, gdyż dla niej nie ma specjalnych zaleceń i właściwie korzystnie wyglądają w każdym typie oprawek. Natomiast ci, którzy mają twarz okrągłą, kwadratową czy trójkątną, znacznie uważniej powinni podejść do tematu doboru okularów. Ważne, by oprawki nie poszerzały twarzy tam, gdzie jest zbyt szeroka i nie zwężały tam, gdzie jest zbyt wąska. Źle dobrane okulary mogą również powodować, że oczy wydadzą się osadzone zbyt nisko lub zbyt wysoko. Kształt twarzy to jedno, ale równie istotna jest wielkość i szerokość nosa oraz rozstaw uszu. Oprawki nie powinny bowiem zbyt mocno uciskać tych części ciała, ani też samoczynnie się z nich zsuwać. Przymierzając okulary należy wziąć pod uwagę własne odczucia, ale warto również wysłuchać rad pracowników salonów optycznych.