okulary do czytania

Okulary do czytania

Kiedy przychodzi pora na okulary do czytania?

Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, choć w dzisiejszych czasach wydaje się, że przy pomocy operacji plastycznych można zatrzymać upływ czasu. Zewnętrznie być może tak, natomiast to, co dzieje się wewnątrz organizmu zdradza prawdziwy wiek człowieka. Oczywiście ludzie starzeją się w różnym tempie – jest sporo siedemdziesięciolatków w świetnej formie, a jednocześnie część pięćdziesięciolatków ma spore problemy ze zdrowiem, w tym ze zdrowiem oczu. Wiele zależy od czynników genetycznych ale i trybu życia. Zwykle jednak, prędzej czy później, przychodzi czas na okulary do czytania.

Dlaczego z wiekiem wzrok się pogarsza?

Osoby starsze często mają problemy ze zdolnością obserwacji przedmiotów znajdujących się blisko. Do przedmiotów tych należą również książki czy czasopisma, które aktualnie przeglądają. Pogarszający się wzrok uniemożliwia sprawne rozpoznawanie liter – zlewają się, w efekcie czytanie nie jest możliwe. Proces pogarszania się wzroku następuje zwykle pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia i wynika ze starzenia się soczewki oraz mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. Wówczas przychodzi pora na okulary do czytania.

Odsuwanie czytanego tekstu a okulary do czytania

Trudności z czytaniem z powodu pogarszającego się wzroku mogą pojawiać się już u osób w średnim wieku, choć zwykle objawy są wówczas bagatelizowane. Dopiero, gdy czytanie staje się naprawdę problematyczne, zapada decyzja o wizycie u specjalisty. Osoby starsze skarzą się, że widzą niewyraźnie, a ulgę odczuwają, gdy odsuną na większą odległość czytany tekst. Specjalista dobierze okulary do czytania i skutki starowzroczności nie będą tak dokuczliwe.

Jakie okulary do czytania wybrać?

Moc okularów dobiera specjalista, natomiast rodzaj oprawek wybieramy samodzielnie. Jeśli osoba starsza dużo czasu spędza na czytaniu książek, przeglądaniu czasopism czy rozwiązywaniu krzyżówek, powinna wybrać standardowe, pełne oprawki. Delikatne ramki lepiej sprawdzą się w przypadku, gdy czytanie odbywa się sporadycznie. Niezależnie od wyboru modelu okularów należy pamiętać, że są to okulary do patrzenia na przedmioty znajdujące się blisko i zdecydowanie nie sprawdzą się przy znacznych odległościach. Patrząc w dal uzyskamy rozmyty obraz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *