Operacja zeza

Operacja zeza

Kiedy operacja zeza jest koniecznością?

Dorosłe osoby zezujące zwykle noszą specjalne okulary korekcyjne (rzadziej soczewki kontaktowe), których celem jest utrzymanie oka w prawidłowej pozycji. Korekta zeza w dorosłym wieku rzadko jest możliwa, dlatego niezwykle ważne jest reagowanie w przypadku, gdy widzimy, że dziecko, często jeszcze niemowlę, zezuje. Maluch może nosić specjalne okularki – bezpieczne i wygodne na tyle, na ile to możliwe. Oczywiście przekonanie dziecka, że musi wspomniane okularki nosić i zdrowe oczko zaklejać plastrem nie jest rzeczą łatwą. Warto jednak podjąć trud, by uniknąć problemów w przyszłości i by nie była konieczna operacja zeza.

Co to jest zez?

Wszyscy wiemy czym jest zez i jak wygląda zezujący, choć nie każdy potrafi zdefiniować pojęcie zeza i wskazać na jego przyczyny. Zez to wada oczu objawiająca się osłabieniem mięśni ocznych. Powoduje to zmianę pozycji (kąta patrzenia) jednego oka względem drugiego. Zez to nie tylko defekt kosmetyczny ale także znaczne utrudnienie widzenia, szczególnie zaburzenie widzenia stereoskopowego. Osoba zezująca może mieć problem z określaniem odległości i położenia przestrzennego, przez co niekiedy musi zrezygnować z prowadzenia pojazdów czy obsługi urządzeń w ruchu.

Jak leczy się zeza?

Zwykle wystarczają specjalne okulary oraz intensywne ćwiczenia. Dzieci ćwiczą chore oczko, kiedy rodzic zaklei im zdrowe. Wówczas chore zmuszone jest do intensywnej pracy. Metoda ta nazywana jest okluzją. Przynosi spodziewane efekty pod warunkiem, że dziecko chce współpracować a rodzic nie poddaje się już przy pierwszych niepowodzeniach. Jeśli noszenie specjalnych szkieł i ćwiczenia chorego oka są bezskuteczne, pozostaje interwencja chirurgiczna.

Na czym polega operacja zeza?

Leczenie chirurgiczne ma na celu wyrównanie siły działania mięśni okoruchowych. Chodzi o to, by gałki oczne zostały ustawione równolegle i tak samo się poruszały. W czasie operacji mięsnie działające zbyt mocno zostają osłabione, a działające zbyt słabo – wzmocnione. Operacja zeza możliwa jest wtedy, gdy zostało wyeliminowane niedowidzenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *