Jak dbać o zdrowie oczu?
Zdrowe oczy do później starości – czy to w ogóle możliwe? Czy każda osoba, która wchodzi w tzw. podeszły wiek, musi gorzej widzieć? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rzeczywiście występowanie niektórych chorób oczu determinuje wiek, często także czynniki genetyczne. Nie da się zatem jednoznacznie powiedzieć, że ten, kto należycie dba o wzrok, nigdy nie będzie miał z nim problemów. Można jednak zrobić wiele, by powstrzymać gwałtowny rozwój choroby albo opóźnić jej wystąpienie. Zatem, jak dbać o zdrowie oczu?
Higiena – codzienna troska o zdrowe oczy
Zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja i ogrzewanie, długie godziny spędzone przed monitorem komputera – wszystko to wpływa negatywnie na kondycję naszych oczu. Pamiętajmy, że wzrok musi odpoczywać. Zmęczone oczy pieką, szczypią, bolą, są zaczerwienione i mogą łzawić. Staramy się nie dopuszczać do takich sytuacji.
Bardzo istotna dla kondycji oczu jest odpowiednia ilość snu. Równie ważny jest dopływ świeżego powietrza, zatem pamiętamy o codziennych spacerach i wietrzeniu pomieszczeń. Staramy się unikać wielogodzinnego patrzenia w jeden punkt czy jeden monitor. Robimy częste przerwy, podczas których mrużymy oczy i patrzymy w dal. Istotne jest także oświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy.
Ochrona oczu przed działaniem czynników drażniących
Wykonywanie prac, podczas których mamy do czynienia z ostrymi klejami, farbami czy lakierami, wymaga założenia maski na twarz i okularów na oczy. Czynniki drażniące mogą wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, staramy się zatem chronić oczy.
Specjalne okulary zakładamy także wtedy, gdy wykonujemy prace związane ze spawaniem, obróbką metali, szlifowaniem. Staramy się nie dopuszczać do uszkodzeń mechanicznych. Nawet malutki opiłek może zrobić spore spustoszenie w oku, a pozbycie się go będzie wymagało błyskawicznej wizyty w pogotowiu okulistycznym.
O zdrowie oczu dbamy także w sytuacjach codziennych – podczas spacerów po mieście czy pobytu nad wodą. Nosząc okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV, chronimy narząd wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. O ciemnych okularach należy pamiętać także zimą – szczególnie groźne dla oczu jest połączenie iskrzącego śniegu z ostrym słońcem.
Zdrowie oczu a dieta
Na kondycję oczu wpływa także dieta – powinna być bogata w łatwo przyswajalne witaminy i minerały. Najważniejsze są witaminy A, C i E, wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, selen, cynk, mangan i miedź. Spożywamy zatem duże ilości warzyw i owoców, wskazane są także ryby.