Przechowywanie okularów

Przechowywanie okularów

Przechowywanie okularów – jak to robić prawidłowo?

Okulary nie są najtańszym wydatkiem, ale też nie jednorazowym. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, odpowiednio przechowywane mogą posłużyć nam przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. W przypadku okularów korekcyjnych sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ należy je wymieniać tak często, jak sugerują to okuliści albo pogłębiająca się wada wzroku. Jeżeli chcemy, by w tym czasie okulary nie uległy zniszczeniu, wyglądały dobrze i równie dobrze się nosiły, musimy zadbać o sposób, w jaki je przechowujemy. Prawidłowe przechowywanie okularów to podstawa.

Przechowywanie okularów – zawsze w bezpiecznym miejscu

Dobrym nawykiem jest odkładanie okularów (i innych przedmiotów) zawsze w to samo, bezpieczne miejsce. Dzięki temu właściciel okularów nigdy nie będzie miał problemów z ich znalezieniem. Bezpieczne miejsce to takie, w którym okulary nie będą narażone na upadek, zgniecenie, zarysowanie albo działanie skrajnie wysokich temperatur.

Etui na okulary

Mimo, że okulary będą odkładane zawsze w to samo, bezpieczne miejsce, ich oprawki i szkła wymagają dodatkowej ochrony. Daje im ją specjalne etui, które jest sztywne na zewnątrz i miękkie w środku. Dobrym pomysłem jest dodatkowe wyścielenie wnętrza etui mikrofibrą, czyli ściereczką do czyszczenia okularów. Niektórzy zamiast wyścielać etui, owijają mikrofibrą oprawki okularów.

Okulary odkładamy do etui trzymając je za mostek i kierując soczewkami w dół. Najlepiej używać do tego obu rąk, by nie naciągnąć zbyt mocno oprawki z jednej strony. Ponadto należy zwrócić uwagę czy soczewki są skierowane w kierunku otwarcia. Umieszczenie ich obok miejsca, w którym etui dzieli się na połowy jest złym pomysłem i może narazić soczewki na zarysowania.

Oczywiście w każdym przypadku pamiętamy, że przechowywanie okularów odbywa się w zamkniętym etui. Pozostawienie okularów w otwartym etui na ostrym słońcu, np. za szybą samochodu, może spowodować pękanie powłok, którymi zostały pokryte soczewki. Otwarte etui nie chroni również przed brudem i wilgocią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *