Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Czy dziecko może nosić soczewki kontaktowe?

Moda na soczewki kontaktowe przywędrowała do Polski wiele lat temu. Głównym powodem ich popularności jest niewidoczność dla otoczenia. Wiele osób z powodów czysto estetycznych zrezygnowało z noszenia okularów korekcyjnych, nawet kosztem pogarszającego się wzroku. Dla takich osób soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem. Czy mogą nosić je także dzieci?

Korekcja wad wzroku u dzieci

Trudno wyobrazić sobie zakładanie soczewek kontaktowych bardzo małemu dziecku, które nie potrafi jeszcze współpracować z rodzicem i nie rozumie zasadności takich działań. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by z soczewek mogło korzystać już nawet ośmioletnie dziecko. Pacjent w tym wieku powinien poradzić sobie z założeniem i wyjęciem soczewek, jak również właściwą ich pielęgnacją. Jeśli tego nie potrafi, lepszym rozwiązaniem, przynajmniej tymczasowym, jest noszenie okularów korekcyjnych. Na rynku optycznym dostępnych jest wiele różnych modeli okularów stworzonych specjalnie dla dzieci. Jeśli jednak dziecko stanowczo odmawia noszenia okularów – wstydzi się, czuje się gorsze od rówieśników bądź stanowczo za często okulary niszczy i gubi, warto rozważyć soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe poprawiają jakość życia dziecka

Dzięki użyciu soczewek kontaktowych, dzieci mogą śmiało uczestniczyć w wielu formach aktywności, takich jak taniec czy zajęcia sportowe. Wzrasta również samoocena dziecka. Przez to, że nie odbiega wyglądem od rówieśników, nie czuje się w żaden sposób gorsze czy naznaczone. Dzieci są bardzo różne i o ile nam, dorosłym, noszenie okularów nie kojarzy się z żadną ujma na honorze, o tyle dziecko może doświadczać z tego powodu nieprzyjemności. Soczewek kontaktowych nie widać, ponadto ich zakładanie jest bardzo łatwe. Wystarczy trochę poćwiczyć. Okulary ruchliwemu dziecku łatwo zgubić czy zniszczyć. Soczewki przy normalnym, zgodnym z zaleceniami producenta użytkowaniu zniszczyć trudno.

Soczewki kontaktowe są bezpieczne

Dziecko powinno nosić soczewki z bezpiecznych materiałów, zapewniających przepuszczalność powietrza i komfort użytkowania. Nowoczesne soczewki silikono-hydrożelowe to doskonały wybór. Soczewki takie zapobiegają wysychaniu oka. Ważną kwestią jest to, by dziecko potrafiło samodzielnie założyć soczewki, a po wyjęciu utrzymać je w czystości. Nie ma dolnej granicy wieku, poniżej której noszenie soczewek nie jest wskazane. Niekiedy sześciolatek może poradzić sobie z zakładaniem soczewek, a dla dziesięciolatka może to stanowić zbyt duże obciążenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *